بسم الله الرحمن الرحيم الحمد لله رب العالمين و صلي الله علي محمد و آله الطاهرين

قال الله تعالي يا ايها الذين آمنوا لاتتبعوا خطوات الشيطان

بحثي داشتيم پيرامون شيطان و وسوسه هاي شيطان که در در بعضي شبها به آن اشاراتي مي کرديم:

1-خداوند عالم دو نفر را عالم کامل خلق کرده است يکي شيطان است و ديگري ساحت قدسي امام زمان

2-شيطان طبق آيه ي شريفه ي قرآن از چهار جهت انسان را وسوسه مي کند

3-شيطان در قيامت وقتي از او سوال مي شود چرا بندگان خدا را آلوده کردي؟ جواب مي دهد که اينها خودشان عاقل بودند من رنگ و لعاب دادم مي خواستند اطاعت نکنند

و صحبتها و نکات ديگر

چند سوال پيرامون اين مطلب مطرح مي شود که مي خواهيم به اين سوالات کليدي بپردازيم و عقلاني، روايي، قرآني جواب بدهيم

سوال1-اصلا هدف و حکمت خداوند از خلقت شيطان چيست؟

سوال2-اينکه طبق آيه اي خداوند انسانها را به دست شيطان داده است و فرموده به غير از يک عده را مي تواني وسوسه کني. چرا خداوند به شيطان اجازه وسوسه داده است؟

سوال3-خداوند در آيه اي فرموده که از شيطان پيروي نکنيد و وقتي شيطان وسوسه کرد و انسان آلوده شد چرا شيطان مي گويد من فقط وسوسه کردم؟

سوال4-آيا شيطان فقط وسوسه دارد يا نه! اجبار در گناه هم مي کند؟

سوال5-اگر خداوند بندگانش را دوست دارد پس چرا شيطان را آزاد گذاشت تا آنها را به جهنم بکشاند؟

و سوالات ديگر که پيرامون اين موضوع که ان شاء الله چند جلسه اي پيرامون آن بحثي خواهيم داشت.

در مقدمه اين بحث چند نکته را بيان کنيم:

1-اصلا خداوند مخلوقي بنام شيطان ندارد. خلقتي دارد بنام ابليس که همراه ملائک عبادت مي کرد و بواسطه ي لجبازي که داشت گردن کلفتي که داشت، خودش خودش را شيطان کرد.

2-اگر انسان بخواهد انتخاب درستي در رابطه با موضوعي داشته باشد بخواهد تصميمي درباره موضوع مربوطه بگيرد دو رابطه را بايد در نظر داشته باشد يک رابطه شر و يک رابطه خير.

3-شيطان يعني وجود شر.

پس با اين نکات اين سوال مطرح خواهد شد که خداوندي که در آيات قرآن مي فرمايد لکم عدو مبين منظورش کيست؟

شيطاني که 88بار اسمش در قرآن آمده است يعني وجود شر، 11بار کلمه ابليس آمده است که البته ابليس غير از شيطان است که گفتيم شخصيست که گردن کلفتي کرده در برابر خداوند و از محضر اله متعال طرد شده است. گردن کلفتي ابليس کجا بود؟

زماني که و اذ قلنا للملائکة السجدوا لادم فسجدوا الا ابليس ابي و استکبر و کان من الکافرين.

زماني که ما به ملائک گفتيم به آدم سجده کنيد. همه سجده سجده کردند الا ابليس که اولا ابا کرد و ثانيا مستکبر شد.

در اين آيه چند سوال مطرح است که جواب اين سوالات در جلسات بعد

سوال1-سجده براي خداست، چرا به آدم سجده کردند؟

سوال2-منظور از ابا کردن و استکبار در اين آيه چيست؟

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

طراحی سایت Tiffany bitmagazine Jon Steven گالری ساعت مد یزد فرکتال سیب پرشین کد Kenley10otq netz شرکت کبيرپانل